Bootcamp, to je nekaj novega obvezno moram poskusiti…

Morda pa je bolje za vas da ne. Kaj je sploh bootcamp in kakšno korist nam lahko prinese.

Znoj lije v potokih, izmučeni obrazi pa nam dajo slutiti, kako naporno je njihovo početje. Uniforme olivno sive barve so umazane, od valjanja po tleh, plazenja, izvajanja sklec, skokov, padcev, vstajanj, dvigovanja, pa spet padcev. Njihovi inštrukotrji ne izgledajo prav nič prizanesljivi, vendar se kljub nečloveškim naporom nihče ne preda. Fantje počneje neke čudne stvari, dvigujejo hlode, plezajo po vrveh, nato pa nosijo drug drugega in se plazijo po tleh, vmes pa sklece… Obrazi se jim pačijo od bolečine, lačni, žejni, neprespani, izmučeni, pa vendar vztrajajo.  Mišična moč je popustila, sapa pošla, energije ni več, vendar jih poganja volja in trma. Tako nekako poteka urjenje, za vojaške rekrute – BOOT CAMP.  Seveda pa bo veliko bolj jasno, če boste pogledali še spodnji filmček.

Morda ste pomislili: ‘To je pa res super trening, če bom počel podobne stvari, bom tako dobro pripravljen kot vojaki! Tako bi verjetno morali treninrati vrhunski športniki!!’

Morda tako na vašo škodo misli tudi vaš trener. To pa je namreč v tem času zelo pogosta zmota. Pri treningu je bistvo nekje drugje.

Napisal bi ga lahko nekako takole:  ‘Tisto kar bom počel, v tistem bom boljši.’

Če smatrate, da je takšen bootcamp za športnike ustrezen, saj pridobijo na vzdržljivosti in moči, se raje vprašajte naslednje. Kako pogosto se zgodi, da morajo vrhunski športniki tekmovati, utrujeni, lačni, žejni, prezebli, ožuljeni, neprespani? Odgovor je nikoli! Je potem to za njih smiselno? Seveda ne. Je pa takšen trening ustrezen za vojaka. V vojnih razmerah so ljudje ponavadi, lačni, žejni, utrujeni, prestrašeni, neprespani in v bolečinah. Če bomo torej vadili v takšnih razmerah bomo te okolišline lažje prenašali in bomo v njih tudi bolj uspešni. Torej je takšen trening za vojaka odličen saj zagotavlja njegovo preživetje v ekstremnih okoliščinah. Izjemno neumno pa je da bi na takšen način treninrali običajni ljudje, ki si želijo le malo moči, kondicije ter porabiti kakšen gram maščobe.

Vem, na srečo tisti bootcampi, ki jih izvajajo terenerji po telovadnicah in parkih ne izgledajo tako kot tale na filmčku in eni uri vadečih ne moreš tako zelo izčrpat. Če se nekega dne odločite, da bi radi preizkusili bootcamp vadbo, vas bo v veliki večini primerov, čakala telovadnica polna ljudi, ki se bodo selili po petih ali šestih vadbenih postajah in tam nekaj sekund izvajali tisto vajo. Vaje so morda neobičajne in morda z nekimi čudnimi pripomočki, vendar bo vaš trener trdil, da so funkcionalne. Tokrat o funkcionalnosti ne bom zgubljal besed, saj sem o tem na blogu že pisal. Poleg tega bo v veliki večini premerov, trener vaje poimenoval v angleščini. Morda zgleda na prvi pogled frajersko, vendar potem veste, da je njegov edini vir znanja youtube. Že res, da skupina prispeva neko svojevrstno energijo, ob katerimi vam bo morda lažje iztisniti tisto zadnjo ponovitev, vendar pri tem verjetno ne bo neke bistvene koristi. Povsem možno je tudi, da bo zadeva podobna aerobiki, le da boste namesto plesne koreografije delali nekoliko več krepilnih vaj. Zato bi bilo veliko bolj smiselno, da bi vsi te trenerji svojo vadbo imenovali: »Pokaži kaj znaš«, »spet sem drago plačal nekaj nkovih ‘funkcionalnih’ igrač« ali pa »Poglejte kaj sem včeraj na youtubu videl!«

Ne glede na to kakše pripomočke pri vadbi uporabljate ali katero organizacijsko strukturo uporablja vaš trener, vadba ne bo imela smisla, če vas ne bo naredila boljše. Vendar, če vas hoče nekdo narediti boljše, mora vedeti kje ste slabši. Vendar pri tem nimam v mislih koliko naredite sklec ali kako daleč se odrinete z mesta. Ljudje imamo ponavadi težave, ki so povezane s službo, poškodbami in prisilno držo. Nekaj kar se z vadbo lahko odlično sanira. Vendar je pred tem vse te stvari potrebno preveriti. Drugače vadba lahko učinkuje naključno in po mojih izkušnjah v veliki večini primerov tudi na organizem škodljivo. Seveda pa boste po bootcampu zelo utrujeni in izčrpani. Poglejte še enkrat filmček in bodite pozorni na tisti tekst: “NO LIMITS”, “MOVE MENTAL BARIER”, “POSITIVE THINKING” in podobne… potem pa se začnite spraševati, koliko je to pomembno medtem ko gledate v nadaljevanju filmčka, vse tiste zvite hrbtenice, zaklenjena ramena in podobne anatomske katastrofe. Ameriška patetika…

Smisel treninga nebi smeli biti le izčrpati ljudi, ampak jim, medtem ko jih izčrpaš, nuditi ustrezen stimulus zaradi katerega se bo njihov organizem adaptiral in postal boljši. S katerimi vajami pa potem dosežemo to? Najbolj univerzalen odgovor bi bil: ‘Vsakdo potrebuje drugačne vaje.’ Odgovor je torej individualni pristop, to pa je še eden izmed zelo pomembnih dejavnikov, ki govori proti bootcampom.